Pronovel

Bir Lisans Size Neler Sağlar?

Satın alıp sınırsız olarak sahip olacağınız bilgisayar veya sunucu birimlerinden farklı olarak, yazılımlar lisanslama anlaşmaları üzerinden satılır. Microsoft yazılım lisansı, size belirli bir yazılımı kullanma hakkı sağlarken bu yazılımı nasıl kullanabileceğinizi de tanımlar.
Lisanslar, yazılımı nasıl dağıtacağınızı, başka kullanıcılara aktarıp aktaramayacağınızı ve yazılımın önceki alt sürümlerine geçiş yapıp yapamayacağınızı belirleyen kuralları ortaya koyar.

Önceden yüklenmiş Yazılım (OEM Sistem Üreticisi Yazılımı olarak da bilinir)
OEM Sistem Üreticisi lisanslama anlaşmaları, sistem üreticileri tarafından yazılımları ürettikleri makinelere önceden yüklemek için kullanılır. Yeni bir PC aldığınızda aslında bu yolla lisanslama yaparsınız. OEM lisanslama, yazılım satın almak için uygun maliyetli bir yöntemdir ancak bu nedenle farkında olmanız gereken birtakım kurallar vardır.

Open Lisans Anlaşması

Open lisans anlaşması size kalıcı Microsoft yazılım kullanım hakları veren ön ödeme ile ödediğiniz basit bir anlaşmadır.Eğer iki PC’den fazla PC’niz varsa, Microsoft yazılımın çoklu kullanım hakkını almanız ve lisanslamanız için uygun maliyetli bir yoldur.

Open Value Anlaşması
Open Value lisans anlaşması küçük ya da orta ölçekli işletmeniz için farklı Microsoft ürünleri arasından minimum 5 lisans seçmenize izin verir. Üç yıllık süre boyunca Yazılım Güvencesi haklarını ve en son yazılım yükseltmelerini sabit yılık oranla alacaksınız.

Open Value Üyelik Anlaşması
Open Value lisans anlaşması küçük ya da orta ölçekli işletmeniz için farklı Microsoft ürünleri arasından minimum 5 lisans seçmenize izin verir. Lisanslar kiralanır, sahibi olunmaz, lisans sayısını anlaşmalarınızın her yıldönümünde arttırabileceğiniz gibi, azaltabilirsiniz de. Üç yıllık süre boyunca, Yazılım Güvencesi haklarını ve en son yazılım yükseltmelerini sabit yılık oranla alacaksınız.

Aşağıda Daha Detaylı Bilgiye Ulaşabilirsiniz...

Open lisans anlaşmaları küçük ölçekli işletmeler, kurumsal işletmeler, akademik, dernek ve devlet kısaca tüm kurumlara yöneliktir. Birden fazla lisans almanın en kolay yoludur ve istenilen kullanıcı sayısına yükseltebilme olanağını sağlar; toplu lisans anahtarı kullanımına izin verir. Bu yüzden daha kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir bir lisanslama ve anlaşma türüdür.

Open lisans anlaşmaları, tüm Microsoft iş ortaklarından elde edilebilir; ancak Microsoft ‘tan satın alma distribütörler üzerinden yapılır. Distribütörler iş ortaklarına ve iş ortakları da müşterilere faturalama yaparlar.

Open Anlaşma Çeşitleri

Open'dan Lisans Alımı
SA 2 yılı kapsar ve Lic/SA lisanslarını anlaşma sonunda SA alınarak güncellenebilir.
İlk sipariş ile elde edilen "authorization" numarasının SA süresi 2 yıldır. Bu "authorization" numarası altından sonradan verilen Lic/SA ve ya SA siparişlerin SA süresi ise Authorization numarasının bitimine kadardır.

Open Value Anlaşmaları
Open Value Anlaşmaları, Enterprise ve Select anlaşmalarının bazı değişikliklerle daha küçük ölçekli firmalara sunulmuş halidir.

Open Value:

Open Value Enterprise (company-wide): Desktop Professional Platform ürünlerini tüm firma genelinde standart halinde satın alma (minimum 5+ PCs)
Enterprise (company-wide) olarak alındığı için Lic/SA ürünlerde 10%, SA ürünlerde 5% indirim
Enterprise (company-wide) ek platform indirimi de Lic/SA için 15%, SA için 5%

Open Value Abonelik:
Desktop Professional Platform ürünlerini tüm firma genelinde standart halinde kiralama (minimum 5+ PCs) – minik EAS
Mutlaka firmanın tüm masaüstü anlaşmaya dahil edilmeli
Varsa güncel versiyon indirimi ilk yıl bedelinden düşülür ( N, N-1). Bu o ürün için ödenecek bedelin yarısıdır
Platform indirimi 5%
Buy-out fiyatı= son sene yapılan ödeme x 1.75
Anlaşma süresince yıldönümlerinde adet arttırımı veya azaltması yapılabilir

Open Value'dan Lisans Alımı

Satın alma opsiyonlarında SA 3 yılı kapsar ve Lic/SA lisanslarını anlaşma sonunda SA alınarak güncellenebilir.
Üç eşit yıllık ödeme – taksit imkanı vardır
Satın alma opsiyonlarında anlaşma kapsamındaki ürünler için adet arttrımı yıllık bazda yapılabilir (True-up) Eklemelerin ödemeleri yıllık yapılır.